top of page

Pancar Koku Kirmizisi E162

Gıda sektörü: İçecekler, tatlılar, şekerlemeler, dondurmalar, unlu mamüller pastalar, hazır gıdalar.

Kozmetik sektörü: Şampuanlar, banyo köpükleri, duş jelleri, sıvı sabunlar, alkol bazlı parfümler, diş macunları, ağız çalkalama suları.

Deterjan sektörü: Çok amaçlı temizleyiciler, bulaşık deterjanları.

Tito gıda boyaları ve renklendiriciler serisi, gıdaların ve içeceklerin renklerini çekici hale getirmek amacıyla kullanılır.

E162 kodu ile tanımlanan pancar kökü kırmızısı, sofralarımızda yediğimiz pancarlardan elde edilmektedir. Bu pancarlara, Latince, Beta vulgaris ruba adı verilmektedir.

Pancarlar temizlenip, suyu çıkarıldıktan sonra konsantre hale getirilerek, renklendirici olarak kullanılmaktadır.

Pancar kökü kırmızısında, betanin (% 75­95) ve vulgaksantin (% 5­25) adı verilen iki pigment bulunmaktadır.

Suda çözünen bu doğal renklendirici, gıdalara yoğun bir kırmızı renk vermektedir. Sıvılarda kırmızının tonu, pH'a bağlı olarak değişmektedir. pH 4 ile 5 arasındaysa, açık bir mavimsi kırmızı rengi vermekte, daha yüksek pH'larda maviye yaklaşırken, düşük pH'lardaysa sarımsı kahverengiye dönüşmektedir. Pancar kökü kırmızısı, en iyi sonucu pH 4 ile 7 arasında vermektedir.

Pancar kökü kırmızısı, ısıya karşı çok duyarlıdır. Sıcaklık, ısıl işlem süresi, ışık, pH ve bitmiş ürünün su aktivitesi renk kaybına neden olur.

Betanin oksidasyona karşı da dayanıksızdır, bu nedenle oksidasyonu yavaşlatmak amacıyla askorbik asit kullanılır.

Toz ve sıvı hallerde satılan pancar kökü kırmızısı, bir çok farklı gıdada, açık kırmızıdan, mavimsi kırmızı tonlarına dek renk verme amacıyla kullanılmaktadır.

Uygulama Alanları:

İlaç tabletleri ve şurupları, reçeller, jöleler, marmelatlar, meyve preparatları, aromalı sütler, meyveli yoğurtlar, sosisler, salamlar, pateler, içecekler, süsleme ve kaplama malzemeleri, unlu mamuller, dondurmalar, yenilebilir buzlar, soslar, çeşni maddeleri, çerezler

bottom of page