top of page

Potasyum Karbonat E501i

İnci külü olarak da adlandırılan potasyum karbonat, karbonik asidin dipotasyum tuzu olan bir potasyum tuzudur. Bir karbonat tuzu ve bir potasyum tuzudur. Kimyasal reaksiyonlarda bir katalizör görevi vardır.

Potasyum karbonat (K2CO3), kuvvetli bir alkali çözelti oluşturan suda çözünebilen ama etil alkolde çözünemeyen beyaz renkli bir tuzdur.

Potasyum hidroksitin karbondioksit ile absorpsiyon reaksiyonunun ürünü olarak elde edilebilir. Nemi absorbe etmek için büyük bir kapasiteye sahiptir.

Televizyon camı imalatı , potasyum karbonat tüketiminin önemli bir bölümünü oluşturur; çünkü potasyum tuzu, bu camlarda bulunan kurşun, baryum ve stronsiyum oksitlerle sodyum karbonata göre daha uyumludur.

Potasyum karbonatın cam dışındaki kullanımları ise; seramik, gravür işlemleri, bitirme deri, kimyasal boyalar ve pigmentler, gıdalar, temizleyiciler ve gaz saflaştırma prosesleridir. (örnek olarak CO2 ve H2S.)

Potasyum karbonat çok çeşitli organik sentezlerde için kullanılır. Potasyum karbonattan çok sayıda inorganik ve organik potasyum tuzu üretilmektedir.

Ayrıca nötralizasyon ve yoğuşma ajanlarını kurutmak için bir başlatıcı ​​malzemedir. Asidik olan topraklarda gübre olarak kullanılır.

Başka kullanım alanları ise, baskı ticareti ve tekstil endüstrisidir. Çözeltiler yangın geciktirici ve soğutma suyu olarak kullanılır.

Unlu mamullerde mayalama katkı maddesi, kakao çekirdekleri için toz alma maddesi ve kuru üzümlerde katkı maddesi olarak kullanılır.

İlaç endüstrisinde hammadde ve yardımcı katkı maddesi olarak kullanılır.

Potasyum karbonat, insan tüketimi için üretilen çikolata imalatında da kullanılır.

bottom of page