top of page

Krem Tartar Potasyum bitartarat

Potassium Bitartrate

CAS No: 868-14-4

Pişirme işleminde tartar kremi olarak adlandırılır.

Krem tartar; KC4H5O6 formülüne sahip diğer bilinen isimleriyle potasyum hidrojen tartarat veya potasyum bitartrat, şarap yapımda elde edilen bir yan üründür.

Pişirme işleminde tartar kremi olarak adlandırılır. Tartarik asidin potasyum asit tuzundan elde edilir. Elde edilen toz asit, bir temizleme çözeltisi olarak kullanılabilir . Özellikle limon suyu yada beyaz sirke gibi asidik bir çözelti ile karıştırıldığında temizleme çözeltisi olarak kullanılır.

Kına ile saç boyama işlemi için kullanılan krem tartar, kınayı aktive etmek için gereken hafif asit olarak kınaya eklenebilir.

Tıp alanında, tartar kremi dahil olarak bir müshil ilacı özelliğiyle kullanılmıştır, fakat bu tehlikelidir çünkü vücut için fazla potasyum oluşturabilir.

Krem tartar, National Institute of Standards and Technology’nin pH tamponu için birincil referans standardı olarak kabul edilir. Suda çok fazla miktarda tuz kullanılarak, 25 ° C'de 3.557 pH ile doygun bir çözelti oluşturulur. Asitte çözünmesi gerçekleştikten sonra potasyum bitartrat, asit tartarat, tartarat ve potasyum iyonlarına ayrışır.Bu sayede doymuş bir çözelti, standart pH değeri olan bir tampon oluşturur. Standart olarak kullanılmadan evvel , çözeltinin 22 ° C - 28 ° C sıcaklıkları arasında filtre edilmesi veya boşaltılması gereklidir.

Potasyum karbonat, "inci külü" üreten tartar kremasının yakılması ile elde edilir. Fakat bu proses artık kullanılmamaktadır, onun yerine odun yada farklı bitki küllerinden sentezlenen "potas" a göre daha makul saflıkta üretilmiştir.

Gıda endüstrisinde kullanımı da bir hayli çeşitli ve yaygındır: Yumurta beyazlarının stabilizasyonunu sağlamak, sıcaklık toleranslarını yükseltmek için kullanılır. Aynı şekilde krem şanti stabilizasyonunu sağlamak ve topaklanmayı önleyiciolarak kullanılır .

Sükrozun bir kısmının glikoz ve fruktoza çevrilmesine sebep olan şeker şuruplarının kristalize olmasını engellemek için kullanılır.

Haşlanmış sebzelerin renk değişikliğini düşürmek için kullanılır.

bottom of page