top of page

ABS PVC Resin

CAS Number:

Polivinil Klorür (PVC)

PVC, tipik olarak kalıba konulmadan önce renklendirilen daha yumuşak bir plastiktir. Kolayca boyanabilir (astar gerekmez) ve akrilik boya tipik olarak fazla bir aksama olmadan ona yapışır. Nispeten ucuz plastik. Ayrıca, yumuşak özellikleri nedeniyle, heykeltıraşlar daha fazla ayrıntı ve garip açılar koymaktan kurtulabilirler. Dezavantajı açıkçası, yumuşak olması, figürlerin eğilme şansının yüksek olması. PVC ayrıca kolayca tamir edilebilir ve çok dayanıklıdır. Bir PVC figürünü çok fazla sorun yaşamadan bırakabilirsiniz ve PVC'yi parçalamak çok fazla kasıtlı güç gerektirir. Ancak aynı notta, ABS'den çok daha zayıf.

PVC ayrıca çok sert bir plastik (PVC borular) haline getirilebilir. Bu, bir alana ne kadar plastik konulduğunun yoğunluğuna bağlıdır. Bunu bazı tek bacaklı ayakta poz figürleriyle yapıyorlar. Yoğunluğu ve kıvamı arttırarak eğilme ihtimali azalır.

PVC, çoğu insan için bazı sağlık sorunları teşkil eder ve bir figür koleksiyoncusu olarak sizi de ilgilendirmelidir. PVC'nin yumuşak kıvamını elde etmek için içine plastikleştiriciler eklenmelidir. Neyse ki, PVC'yi yemek yerken veya almamanız gereken yerlere yapıştırarak bir şekilde yutarsanız, yalnızca sizin için tehlikeli olur. Bu nedenle, bebek oyuncakları ve yetişkin seks oyuncakları bu kategorinin bir parçası olarak kabul edilir. Başka bir kayda göre, PVC üretim süreci çevre dostu olmayan çok sayıda dioksin üretir. Bir dahaki sefere bir PVC figür satın aldığınızda, daha sonra çevreyi, parayı, alanı ve genel diğer baş ağrılarını kurtarmak için daha seçici olun. Bazı PVC'ler geri dönüştürülebilir (üzerinde 3 rakamı varsa). Yani, sahip olduğunuz rakamla aldıysanız ve kimse onu satın almak istemiyorsa, önce geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğine bakın! Muhtemelen, bunun yerine onu atmak zorunda kalacaksınız…

Vinil

Vinil aslında bir plastik değil… ya da hiçbir şey değil. İnsanlar, Vinyl'in bazı Kotobukiya figürlerinde görülen bir tür plastik olduğu konusunda yanılıyor gibi görünüyor. (gerçekten eski Final Fantasy 8 figürleri, Star Wars figürleri, Matrix figürleri). Bu Kotobukiya figürlerinin çoğunun içi oyuktur, bu da figürün bir araya getirilmiş çeşitli içi boş tüplerden yapıldığı anlamına gelir. Gerçekte Vinil, bir "vinil grubu" içeren herhangi bir bileşiktir (bu kimyaya girer. Eğer ilgileniyorsanız, "Etilen" konusuna bakın). Yani özünde PVC bir vinildir. Sadece bu Kotobukiya figürleri, çok daha yumuşak ve daha ince olan ve onları oldukça esnek kılan farklı bir PVC bileşimi kullanıyor. "Vinil Figürler", "yumuşatıcı" katkı maddeleri nedeniyle çevre için açık ara en kötüsüdür.

Akrilonitril bütadien stiren (ABS)

ABS plastik, Playstation 1 kabuğunuzun (veya diğer konsol sistemi plastik kabuğunun) yapıldığı şeydir. Aynı zamanda çoğu Gundam'ın yapıldığı şey de budur. ABS çok daha serttir ve tipik olarak pürüzsüzdür. Doku ekleyebilirsiniz, ancak genellikle çok ince bir doku değildir. Boyanın yapışması imkansızdır, bu nedenle neredeyse her zaman önce astarlanması gerekir. Ayrıca sert yapısı nedeniyle 90 dereceden fazla açı detayı elde etmek mümkün değildir, aksi takdirde parça kalıba takılır. Bu nedenle tüm enjeksiyon kitlerinin kenarları daima diktir. Tepeden kenara kadar yuvarlak olabilir, ancak bu 90 derece işaretinin ötesine geçemez.

ABS, propilen, amonyak, bütan ve kömürden yapılan monomerlerin bir kombinasyonundan yapılır. Avantajı, mukavemet ve rijit özelliklerin yanı sıra lastik tokluğunu birleştirmesidir (ABS kırılmadan bükülebilir). ABS, heykelcik yapımında kullanılan en güçlü plastiktir. Bu nedenle, PVC esneklik açısından yumuşak ve lastiksiyken, ABS sert ve serttir.

Reçine (Rosin)

İlginç bir şekilde, reçine teknik anlamda gerçekten bir plastik değildir. Bileşimi çoğunlukla bitkilerde ve ağaçlarda bulunan organik bileşenlerden oluşur. Figürinlerde yaygın olarak gördüğümüz şey aslında sentetik bir reçinedir. Bu sentetik reçine, ABS'ye benzer özelliklere sahiptir, ancak daha kırılgandır. Daha çok katılaşmış sıvıya benziyor, neredeyse sabun gibi. İşlem, epoksiye benzer - katılaşmanın kimyasal bir reaksiyonuna neden olmak için iki sıvıyı birleştirir. Reçine dökerken, esasen olan budur. Bitmiş bir reçine döküm, PVC ile aynı pürüzsüzlüğe sahiptir, ancak boyayı yapıştırmada sorun yaşar. O da astarlanmalıdır. Reçine, tipik olarak hobi kitleri için kullanılmasıdır ve bu nedenle heykeltıraşın PVC ve ABS gibi seri üretim ürünlerin teknik kısıtlamalarıyla çok fazla ilgilenmesine gerek yoktur. Parçalar, kısıtlamaya uyacak şekilde mantıklı bir şekilde kesilir ve dikişleri gizlemek ve parçaları birbirine uydurmak hobiciye kalmıştır. Reçine kitlerinin avantajı, yumuşak olması ve zımparalanması ve kesilmesi kolay olmasının yanı sıra ağırlığı kaldıracak kadar sağlam olmasıdır. Yüksek kaliteli reçine tipik olarak çok yoğundur ve oldukça fazla darbeye dayanabilir, ancak önemli basınç altında parçalanırken ABS basitçe geri döner. Ancak ABS'nin dayanıklılığı nedeniyle reçineyi zımparalamak daha kolaydır.

Polystone (Reçine bileşimi)

Polystone benzer bir özelliktir

0212 924 18 58

bottom of page