top of page

Isomalt

Cas Number: 64519-82-0

Isomalt, pancardan yapılan gerçek şekerden üretilen bir şeker ikamesidir. Kek dekoratörleri veya gıda üretimi yapmadıkları sürece çoğu insanın aşina olmadığı bir bileşendir. Şeker kadar tatlı olmasa da, tatlılığı arttırmak için sukraloz gibi diğer şeker yerine geçen tatlandırıcılarla karıştırılabilir. İzomalt, şekersiz şeker yapımında ve şeker heykelciklerinde kullanılır. Isomalt'ın kalıplanması, şekillendirilmesi veya dekorasyon için kullanılması için ısıtılması gerekir.

İzomalt Nedir?

Isomalt, 1960'larda keşfedilen şekersiz bir tatlandırıcıdır. Beyaz, kristal ve kokusuzdur. Pişirme uzmanları tarafından süslemeler için kullanımının ötesinde, izomalt, sert şekerler, sakız, çikolatalar, unlu mamuller ve öksürük damlaları gibi fabrikada üretilen birçok gıdada önemli bir bileşendir. İzomalt, tatlılığını kaybetmeden veya rengini değiştirmeden ısıtılabilir. Haşlanmış, fırınlanmış veya ısıtılmış ticari olarak üretilmiş ürünlerde faydalıdır.

İzomalt Kullanımları

Isomalt, şekerin yaptığı gibi ısı uygulandığında karamelize olmaz ve açık kahverengi ila sarı "karamel" renk tonunu almaz. Bu, onu net bir renge sahip olması gereken kekler için harika tasarım öğeleri oluşturmak için çok iyi bir ortam haline getirir. Değerli taşlar, zencefilli evler için pencereler ve göz alıcı ışıltılı mozaikler, izomalt kullanılarak yapılabilecek unsurlardan sadece birkaçı.

İzomalt ayrıca hemen hemen her şekle yontulabilir veya kalıplanabilir. Çok yüksek ısıya dayanabilecek kalıplar kullanmak ve ısı altında deforme olabilen hatta eriyebilen plastik kalıplardan kaçınmak önemlidir. Ayrıca yanıkları önlemek için bu besiyeriyle dikkatli ve güvenli bir şekilde çalışmaya özen göstermelisiniz. İzomalt yapışkandır ve sıcakken çıkarılması zordur. Cildinize yapışmasını istediğiniz bir şey değildir ve ciddi yanıklara neden olabilir.

İzomalt ile Nasıl Pişirilir

Tasarım öğeleri yapmak için izomaltın hazırlanması, başlangıçta hangi formla başladığınıza bağlı olarak farklıdır. Granül formunu kullanıyorsanız, süreç şeker işi oluşturmaya çok benzer olacaktır ve sorunlardan kaçınmak için aynı özenin gösterilmesi gerekir.

Düşük nemli bir alanda çalışmayı deneyin ve kaynayan sıvının sıcaklığını izlemek için bir şeker termometresi kullanın. Bitmiş ürününüzün berrak ve mümkün olduğunca mükemmele yakın olması için sıvının üzerinde oluşan kirleri veya köpüğü çıkarın.

Kullanıma hazır izomalt çubukları kullanıyorsanız, istediğiniz miktarı ve rengi bir silikon kaba koyabilir ve çubukları birkaç saniye içinde mikrodalgada tamamen eriyene kadar karıştırabilirsiniz.

Mücevher veya diğer elementleri oluşturmak için kullanılacak en iyi kalıplar silikondan yapılır veya özellikle sert kart yapımı için tasarlanmıştır. Çok sıcak erimiş izomaltı tasarıma dökmeden önce kalıplarınıza sebze spreyi sıktığınızdan emin olun yoksa yine de yapışabilir ve tüm zor işlerinizi mahvedebilir.

Kalıplarda İzomalt Nasıl Kullanılır?

İzomalt'ı kalıba eşit olarak dökün veya çok küçük kalıpları doldurmak için bir kürdan veya ince bir dübel kullanın. Doldurduktan sonra izomalt soğuyana kadar bekleyin ve tasarımı kalıptan çıkarın. Kürdan veya tahta dübel kullanmak temizliği çok daha kolay hale getirir. İzomalt çok yapışkandır ve dokunduğu her şeyden çıkarılması zordur. Tek kullanımlık olan tüm araçları atın.

Soğutulmuş izomalt silikondan hemen çıkacaktır, ancak silikon aletleriniz yoksa, büyük bir tencerede kaynayan suyu ocağa koyun ve izomaltı eritmek için aletlerinizi suya bırakın.

Tadı nasıl

İzomalt tatlıdır ve tadı şeker gibidir. Ticari ürünlerde yer aldığı için tek başına tadına bakacağınız bir şey değil, tatlılık sağlamak için var. Vücut aslında izomaltı sindirmez. Kelimenin tam anlamıyla geçer, bu nedenle çok fazla miktarda tüketmek mide ağrısına neden olabilir.

izomalt ikamesi

İzomalt bir şeker ikamesi olduğundan, izomalt yerine şeker kullanılabilir. Süslemelerde şeker, su ve mısır şurubu ile yapılan şekerlemeler kullanılabilir. Diğer bir seçenek ise izomalt bazlı süslemeleri atlamak ve önceden yapılmış yenilebilir veya yenilebilir olmayan süslemeleri kullanmaktır.

İzomalt Tarifleri

Bu bileşen fırın süslemelerinde kullanılır. İleri teknikler gerektirir ve aşağıdaki tarifte olduğu gibi sadece karmaşık dekorasyonlara hazır ev aşçıları için önerilir. Kullanıcının benzer uygulamalarla deneme yapmasını öneririz.

0212 924 18 58

bottom of page