top of page

Profina CP Kalsiyum propiyonat E282

CAS Number: 4075-81-4

CAS Numarası: 4075-81-4 HS Numarası: 291550

Profina CP (kalsiyum propiyonat gıda sınıfı), yiyecekler için koruyucu olarak çalışmaktadır. Ana işlev, gıda maddelerinin kalitesini güvence altına almak ve raf ömrünü artırmak, onu güvenli, sağlıklı ve çekici kılmaktır. Propionatların tercih edildiği gıda segmentleri/üreticileri ekmek, hamur işleri, kek ve bisküvi üreticileridir. Profina CP, mayalama maddesi olarak mayayı kullanan, gıda ürünlerinin dokusunu, besin değerlerini ve uzun ömürlülüğünü artıran unlu mamüllerde kullanım için en iyi seçimdir.

Kalsiyum propiyonat, kalsiyum hidroksit ve propiyonik asit arasındaki bir reaksiyonla oluşan, doğal olarak oluşan bir organik tuzdur.Profina CP

Çeşitli gıda ürünlerinin korunmasına yardımcı olmak için yaygın olarak bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır – E282 olarak bilinir – (1, 2):

Unlu mamuller: ekmekler, hamur işleri, kekler vb.

Süt ürünleri: peynirler, süt tozu, peynir altı suyu, yoğurt vb.

İçecekler: alkolsüz içecekler, meyve içecekleri vb.

Alkollü içecekler: biralar, malt içecekleri, şarap, elma şarabı vb.

İşlenmiş etler: sosisli sandviç, jambon, öğle yemeği etleri vb.

Kalsiyum propiyonat, küflerin ve diğer mikroorganizmaların büyümesine ve çoğalmasına müdahale ederek çeşitli ürünlerin raf ömrünü uzatır (3).

Pişirme, küf oluşumu için ideale yakın koşullar sağladığından, küf ve bakteri oluşumu fırıncılık endüstrisinde maliyetli bir sorundur (4).

Kalsiyum propiyonat, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından kullanım için onaylanmıştır.

Kalsiyum propiyonat, propiyonik asidin kalsiyum tuzudur. Tüm dünyada unlu mamüllerde yaygın olarak kullanılan ve bozulmaya neden olan mikroorganizmaların, yani küf ve ipli bakterilerin büyümesini engelleyerek raf ömrünü uzatan bir koruyucudur.

Profina CP Kalsiyum propiyonatın özellikleri şunları içerir:

Kimyasal formül: C6H10O4 Ca

Molekül Ağırlığı: 186.22

5.5'in altındaki pH'da en iyi şekilde çalışır

Fırıncılıkta önerilen kullanım seviyesi: %0,1-0,3 un ağırlığı, ancak daha yüksek seviyeler nadir değildir

Beslenme: 100 gram kalsiyum propiyonatta 21 gram kalsiyum bulunur5

Profina CP Propiyonik asit, İsviçre peynirinde doğal olarak %1 oranında bulunur. Kalsiyum tuzu türevi ile birlikte, uzun zamandır bir fırın antimikrobiyal olarak kurulmuştur. 1906 gibi erken bir tarihte Watkins, ekmekteki ipli bakterilere karşı etkili olduğunu fark etti.2 1930'lardan beri, propiyonatlar Amerika Birleşik Devletleri'nde ekmeği korumak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Profina CP Kalsiyum propiyonat, önceden paketlenmiş ve dilimlenmiş ekmek gibi mayalı fırınlanmış ürünlerde ve tortilla gibi kimyasal olarak mayalı bazı ürünlerde yaygın olarak koruyucu olarak kullanılır. Hamur aşamasında eklenir ve optimal kullanım seviyesi esas olarak formüle ve bitmiş ürünün istenen raf ömrüne bağlıdır.

Reklam prodüksiyonu

Kalsiyum propiyonat, kimyasal olarak sentezlenmiş propiyonik asidin kalsiyum hidroksit ile nötralize edilmesiyle oluşturulur. On yıllardır fırıncılıkta tercih edilen bir koruyucu olmasına rağmen, son yıllarda birçok tüketici ve önde gelen perakendeciler tarafından temiz olmayan etiket olarak giderek artan bir şekilde sorgulandı,6,7 formülasyonlardan onu azaltmaya veya tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir baskıyla sonuçlandı.

Profina CP

Fırıncıların ve formül oluşturucuların bu malzemeyi kullanırken dikkate alması gereken bazı faktörler şunlardır:

Profina CP Kalsiyum propiyonat en çok 5.5'in altındaki pH aralığında aktiftir. Bu nedenle, aktiviteyi optimize etmek için pH'ı ayarlamak için asitlerin kullanılması yaygındır. Ayrıca, benzoik veya sorbik asit tuzlarının, birçok kimyasal olarak mayalı tatlı fırınlanmış ürünler gibi daha yüksek pH seviyelerine sahip ürünlerde kullanılması tavsiye edilir. Tortillalarda, ürün kalitesini korurken geniş bir küf önleme spektrumu elde etmek için kalsiyum propiyonat ve potasyum sorbat yaygın olarak birlikte kullanılır.

Kalsiyum propiyonat, maya üzerinde çok az etkisi olduğu ve fermantasyonunu engellemediği için ekmek ve küçük ekmekler için ideal koruyucudur. Ancak kek gibi bazı uygulamalarda, yüksek kullanım seviyesi ve mevcut kalsiyumu kimyasal mayalanmayı engellediği için iyi bir koruyucu seçenek olmayabilir.4 Buna karşılık, sodyum propiyonat mayanın fermantasyonunu geciktirir ve kullanılması tavsiye edilmez. ekmeklerde veya rulolarda, ancak keklerin korunmasında tercih edilir.4

Profina CP Kalsiyum propiyonat, mevcut mikrobiyal hücre sayısına göre dozu hücre metabolizmasını bloke etmek için yeterli olduğunda, küf ve ip bakterilerinin büyümesini inhibe etmede etkilidir. Pişmiş ürün, mevcut etkin iyi üretim uygulamalarının (cGMP) olmadığı bir ortamda üretilirse, doz mikrobiyal büyümeyi engellemede etkili olmayabilir.

Yönetmelikler

Amerika Birleşik Devletleri'nde, kalsiyum propiyonat, aşağıdaki koşullar altında Genel Olarak Güvenli Olarak Tanınan (GRAS) bir gıda maddesi olarak onaylanmıştır:

Antimikrobiyal ajan olarak kullanılır

Mevcut iyi imalat uygulamalarına uygun olarak kullanılmaktadır ve kullanım istenilen etki için gerekli olanı aşmamaktadır.

Unlu mamüllerde, peynirlerde, şekerlemelerde, şekerlemelerde, jelatinlerde, pudinglerde, dolgularda, reçellerde veya jölelerde kullanılır.

0212 924 18 58

bottom of page