top of page

Ceviz Ekstrakt
(Walnut Extract)
(Juglans Regia)

Cas No 84012-43-1

Botanik adı Juglans regia olan ceviz ağacının boyu 25 m kadar yükselir. Daha yapraklanmadan, Mayıs’ ta çiçeklenir. Meyveleri kalın ve yeşil kabuk içindedir. Taze yaprakları Haziran’ da, kolayca delinebilecek durumdaki meyveleri Haziran ortasında ve olgunları ise Eylül’de toplanır.Kışın yaprak döken gösterişli bir ağaçtır. Yapraklar tek tüysü, yaprakçıklar tam kenarlı ve kuvvetli kokuludur.

Ceviz Yağı, İçerisinde oldukça vitamin ve mineraller yer alan ve özellikle de beyin için oldukça büyük bir öneme sahip gümüş iyonu içeren ceviz değerli bir besin kaynağıdır. Ceviz yağı da ceviz içerisinde bulunan bütün etkin maddeleri barındırması bakımından oldukça kıymetli olan doğal yağlar arasında yer alır.

Ceviz yağı, özellikle de Omega-3 yağ asidi açısından oldukça zengindir ve ceviz içerisinde bulunan yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için sağlık açısından oldukça faydalı olan bu yağın vücuda dışarıdan alınması gerekir. Ceviz yağı potasyum, magnezyum, protein, bakır ve fosfor gibi maddelerin yanı sıra lif, A, B1, B2, B6, B7, C, E vitamini kalsiyum ve demir gibi oldukça önemli besin değerlerine sahiptir. Olumsuz kimyasal etkisi olmayan ve genellikle aminoasitlerden oluşan ceviz yağı, vücut için faydalı olan yağlar sınıfında yer alır. Aynı zamanda ceviz yağı diğer yağların vücuda vereceği zararın da azaltılmasına yardımcı olur. Özellikle de soğuk preslenmiş cevizden rafine edilen ceviz yağı sağlık açısından oldukça faydalı bitkisel yağlar arasında yer alır.

bottom of page