top of page

Hus Ekstrakt
(Betula Pendula Extract)
(Betula Pendula Twig)

Cas No 85940-29-0

Betulaceae (huşgiller) familyasından 30 metreye kadar boylanabilen çok yıllık, kışın yapraklarını döken ağaç formunda bitkilerdir. Yaprakları 3–7cm çaplı, almaşık dizilişli,yumurtamsı-mızraksı, tabanı dar; kenarları loplu (=dişli) parlak yeşil renklidir. Çiçekler erkek ve dişi olarak ayrılır. Erkek çiçekler silindirik, sarkık, kısa saplı; dişi çiçekler önce dik döllendikten sonra sarkık, açık yeşil sarımsı, olgunlaştığında da kahverengidirler. Çiçekler Mart-Nisan; meyveler Haziran-Ağustos aylarında olgunlaşır. Tohumları kanatlıdır. Beyaz renkli gövde kabuğu en karakteristik özelliklerindendir.

Ülkemizde İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Karadeniz Bölgesinin yüksek kesimlerinde Huş (Betula ssp.) türleri doğal olarak yetişmektedir. Ilıman ve soğuk iklim kuşaklarında yetişir. Soğuklardan etkilenmez.

Yangın geçirmiş alanlarda; 1000 metreden sonraki yükseltilerde; çam ormanları eteklerinde; seyrekleştirilmiş orman açıklıklarında rastlanır.

Ülkemizde Doğu ve Kuzeydoğoğu Anadolu’da, Nemrut dağı krateri içinde, Tunceli - Ovacık ve Munzur vadisi, Artvin – Ardanuç, Erzincan, Erzurum, Muş, Gümüşhane ve Kars dolaylarında 1800-3000 m rakım arasında bulunur.Dünyada tüm Avrupa, Kafkasya, Doğu Anadolu, Kuzey Irak, Kuzeybatı İran ve Batı Sibirya’dır.

bottom of page