top of page

Mercankosk Ekstrakt
(Marjoram Extract)
(Origanum Majorana)

Cas No 84082-58-6

Kekik ile aynı aileye mensup bir bitkidir. Mercanköşk (Origanum majorana) küçük çiçekli bir çalıdan oluşan bir bitkidir. Hem kekik hem de mercanköşk, Lamiaceae olarak bilinen nane ailesine aittir.Bazı bölgelerde, mercanköşk ve kekik eşanlamlı olarak kullanılır ancak aynı bitki değildir. Temel fark tadıdır. Mercanköşkün tatlı bir tadı vardır kekik ise daha farklı bir tada sahiptir.

Mercanköşk Akdeniz ve Ege çevresinde büyüyen bir bitki türüdür ve mart aylarında seralarda yetiştirilir. Kış sıcaklığının yüksek olduğu yerlerde ise saksı içinde ve evlerin bahçelerinde yetiştirilebilen mercanköşk, nisan ayında büyümeye başlar. Mayıs ile haziran ayları arasında toplanabilen bitki, yerden 5 cm yükseklikten kesilerek demetler haline getirilir.
Gölgelik, havadar ve sıcaklığın 38 dereceyi geçmediği bir ortamda kurutulur. Kuruttuktan sonra kokusunu bir miktar kaybeden mercanköşk bitkisi bütün halinde veya kıyılmış şekilde marketlerde ve aktarlarda bulunabilir.

Mercanköşk, soğuğa duyarlı bir bitkidir ya da tatlı çam ve narenciye aromalarına sahip bir alt tabakalıdır. Bazı Orta Doğu ülkelerinde mercanköşk kekik ile eş anlamlıdır ve orada da mercanköşk ve düğümlü mercanköşk isimleri Origanum cinsinin diğer bitkilerinden ayırt etmek için kullanılır.

bottom of page